nowe2

OgólneSuma zdarzeń: 279

 

 

MATERIAŁY_KORONAWIRUS

PożaryPożary: 66

Miejscowe zagrożeniaMiejscowe zagrożenia: 207

 

Alarmy fałszyweAlarmy fałszywe: 6

A- A A+

DSC 0118W dniu 12 października 2018 r. na terenie Podziemnego Magazynu Gazu w Swarzowie zostały przeprowadzone ćwiczenia pn. „POŻAR INSTALACJI ZATŁACZANIA-ODDAWANIA GAZU W PODZIEMNYM MAGAZYNIE GAZU w SWARZOWIE ”.

Ćwiczenia rozpoczęły się w budynku Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej od omówienia założeń oraz niebezpieczeństw związanych z eksploatacją gazu. Na miejscu obecni byli przedstawiciele PMG Swarzów odział w Sanoku, przedstawiciele KW PSP Kraków, KM PSP Tarnów, KP PSP Brzesko.

Opis założonej sytuacji

W wyniku awarii głowicy dochodzi do pożaru gazu ziemnego. Jednocześnie w skutek paniki kierowcy cysterny tankującej Metanol do zbiorników na widok niebezpieczeństwa kierowca odjechał bez odpięcia węży i uszkodził w cysternie na Metanol zawór, z którego wydostaje się ciecz.

Celem ćwiczeń było zapoznanie strażaków oraz służb współdziałających z problemami i zagrożeniami jakie mogą wystąpić podczas pożarów na terenie PMG Swarzów, koordynacja współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej ze służbami zakładowymi, doskonalenie alarmowania współdziałania i dowodzenia jednostkami ochrony przeciwpożarowej podległych KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej i wyznaczonymi pododdziałami Małopolskiej Brygady Odwodowej, sprawdzenie założeń Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego PMG Swarzów, doskonalenie współdziałania z innymi instytucjami i jednostkami działającymi na terenie powiatu takimi jak: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Starostwo.

W ćwiczeniach udział wzięły:

1.    Wydzielone siły i środki Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej

2.    Jednostki OSP z KSRG powiatu dąbrowskiego

3.    Kompania Gaśnicza „SMOK II”

4.    Pluton logistyczny „Ośrodek”

5.    Pluton Bochnia

6.    Pluton Kraków 3

7.    Pluton pompowy Kraków 4

8.    SDŁ Kraków

9.    SGRChem-Eko ,,Tarnów-1”

10. JRG 2 Dębica GCBA 6,5/60

11.  Siły i środki PGNiG o/Sanok

12.  Podmioty współdziałające:

- Starostwo – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

- Policja

Po zakończeniu ćwiczeń głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Dąbrowie Tarnowskiej bryg. Krzysztof Kolarczyk, który podziękował wszystkim strażakom biorącym w nich udział oraz podsumował w kilku zdaniach organizację i przebieg ćwiczeń.