nowe2

OgólneSuma zdarzeń: 274

 

 

MATERIAŁY_KORONAWIRUS

PożaryPożary: 66

Miejscowe zagrożeniaMiejscowe zagrożenia: 202

 

Alarmy fałszyweAlarmy fałszywe: 6

A- A A+

DSC 6275 ed506123Po intensywnych opadach deszczu w ostatnich dniach na terenie powiatu dąbrowskiego doszło do wezbrania wód w lokalnych rzekach. W wyniku czego doszło do zalania wielu budynków mieszkalnych, gospodarczych, gospodarstw rolnych, dróg oraz pól uprawnych.

      Początkowo najpoważniej wyglądała sytuacja w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie na ul. Nadbrzeżnej, Oleśnickiej, Sportowej oraz w miejscowości Swarzów(gmina Olesno) ewakuowano w sumie 24 osoby z zalanych posesji. W dniu 21 maja od godziny 21:00 Starosta Dąbrowski wprowadził stan alarmu powodziowego na terenie powiatu dąbrowskiego. W kolejnej dobie pogorszyła się znacznie sytuacja na terenie gminy Radgoszcz i Szczucin. W miejscowości Suchy Grunt (gmina Szczucin) doszło do uszkodzenia wału na rzece Upust. Woda zalała posesje oraz pola uprawne. Na miejscu prowadzone były prace przy uszczelnianiu wału oraz jego odbudowaniu. W działaniach oprócz strażaków państwowej straży pożarnej i ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu uczestniczyli kadeci ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz mieszkańcy. Równocześnie trwała akcja wypompowywania wody z zalanych terenów przy pomocy pomp dużej wydajności oraz pomp szlamowych. W tym celu zadysponowano siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa małopolskiego (w tym Małopolska Brygada Odwodowa – Kompania Specjalna Powodziowa „KRAKUS II”).

      W środę, 22 maja zalane obszary odwiedzili, Premier Mateusz Morawiecki i Wicepremier Beata Szydło wraz z Posłem na Sejm RP Wiesławem Krajewskim, Wojewodą Małopolskim Piotrem Ćwikiem, Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Markiem Bębenkiem oraz samorządowcami z powiatu dąbrowskiego.

      Na chwilę obecną sytuacja jest opanowana działania prowadzone są nadal w Gminach Szczucin, Radgoszcz i Olesno, gdzie w dalszym ciągu trwa wypompowywanie wody z rozlewisk. W najbliższych dniach, gdy stan wód opadnie rozpoczną się działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz posesji.